História súboru
Začiatky folklórneho súboru Borievka siahajú až do roku 1978, kedy sa založil folklórny krúžok vtedajšej Leteckej fakulty VVLŠ SNP. Prvými členmi folklórneho krúžku boli študenti VVLŠ SNP: Peter Lele, Marián Sedlák, Ján Baran, Bedřich Zadak, Anton Lichvar, Anton Strapák, Peter Kuchárik, Juraj Hano a ďalší. Partnerkami tanečníkov boli dievčatá Strednej zdravotnej školy v Košiciach.
Prvé verejné vystúpenie súboru sa konalo 29. marca 1980 v rámci fakultného kola ZUČ.
V roku 1980 sa vytvorila samospráva súboru v zložení:
- Janka Kováčiková (rod. Timurová) – choreografka a umelecká vedúca
- Marián Sedlák a Milan Beniač – organizační vedúci
- Miroslav Hlinka a Janka Ostrolúcka (rod. Tumelová) – asistenti tanečnej zložky
- Miroslav Kováčik – vedúci hudby
Prvá hudobná zložka:
- Miroslav Kováčik – kontrabas
- Jozef Ostrolúcky – husle
- Janko Kucharčík – akordeón
Prvé úspechy súbor dosiahol na Celoarmádnych prehliadkach folklórnych súborov vo Vyškove, Kroměřiži a neskôr v Trenčíne, Považskej Bystrici a Martine. 23.apríla 1982 vo Vyškove súbor Borievka získal 1. miesto a ľudovej hudbe bolo udelené čestné uznanie.
V roku 1983 prišiel do súboru za asistenta tanečnej zložky Michal Noga. Využil tanečné skúsenosti z folklórnych súborov Dargov a Železiar, ujal sa prípravy chlapcov a po odchode Janky Kováčikovej prevzal umelecké vedenie súboru. Neskôr sa aktívne zapájala a pomáhala pri umeleckom vedení aj jeho manželka Daniela Nogová.
V roku 1989 sa konalo v DK ROH VSŽ 10. výročie založenia súboru. Všetci v divadelnej sále tlieskali Jánskym ohňom, Jarným hrám, Margecanskej svadbe a bloku tancov pod názvom Zahrajce hudáci a Večar je večar je.
Neúnavnou prácou sa súbor dopracoval v roku 1992 až k prvému pozvaniu na medzinárodný folklórny festival vysokoškolských súborov do Nitry. Za vystúpenie s programom „Vo Vicežu na mladzenky“ získal Cenu za dramaturgiu a pravidelné pozvania na medzinárodné folklórne festivaly.
V roku 1993 súbor prvý krát prekročil štátnu hranicu a na základe pozvania vycestoval na vystúpenie do Jasla pri príležitosti štátneho sviatku Poľskej republiky.
V roku 1994 súbor pripravil slávnostný program pri príležitosti 15. výročia založenia súboru. Vystúpenie sa uskutočnilo v priestoroch SOU Dopravného na Moldavskej ulici. Mnohí účastníci spomínajú na spracovanie a dramaturgiu takých častí ako Gorálske tance, Ľapkaná, Fľaškovy, Šarišska poľka, Spišské koleso a Zemplínska karička.
V júli 1996 súbor vycestoval na festival do Španielska do mesta San Ciprian.
Na Akademickom Zvolene 1997 bol súbor ocenený vecnou cenou „Za spracovanie a za štýlové a výrazové zvládnutie Šarišského hudobného a tanečného folklóru“.
Akademická Nitra 1998 priniesla súboru ocenenie za osobité predvedenie krucených. V júni 1998 súbor reprezentoval Armádu SR na Armádnom festivale Českej republiky v Rožnove pod Radhoštěm.
Na základe dosiahnutých úspechov Minister obrany SR udelil FS Borievka 22. októbra 1998 pamätnú medailu Ministra obrany III. Stupňa.
12. júna 1999 sa v priestoroch Jumbo centra uskutočnili oslavy 20. výročia založenia súboru. Nezabudnuteľné pre divákov ostali Krucené zo Zamutova, tance z Raslavic a Žakaroviec v časti Pod Kliperkom, čardáš z Pozdišoviec, Fľaškový a ostatní tanec Jožka Kvašňaka.
Od roku 1995 je súbor Borievka pravidelným organizátorom programu Vianoce s Borievkou za účasti Košických folklórnych súborov a skupín zo širokého okolia.
Od svojho zrodu súbor zaznamenal vyše 850 vystúpení na rôznych folklórnych festivaloch a slávnostiach, súťažiach a prehliadkach doma i v zahraničí. Od založenia pracuje nepretržite. V radoch súboru sa vystriedalo vyše 350 mladých ľudí, ktorí popri štúdiu či zamestnaní hodnotne využívali svoj voľný čas. Súbor sa pravidelne objavuje na festivaloch a podujatiach v Košiciach a širokom okolí, na medzinárodných festivaloch v Nitre, Zvolene a má za sebou aj účinkovanie za hranicami v Poľsku, Maďarsku, Španielsku, Českej republike, Taliansku a Rumunsku.